Jak działają klapy dymowe?
Warning: Undefined variable $image_id in /usr/home/Andaron/domains/calmtec-rooflights.pl/public_html/wp-content/themes/calmtec-rooflight/single.php on line 56
Klapy dymowe to bardzo potrzebny element architektury obiektów użyteczności publicznej, który zapewnia bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Jak one działają i dlaczego warto je zamontować?
Czym są klapy dymowe?
Klapy dymowe – to nic innego jak naturalny system wentylacyjny służący do odprowadzania dymu i ciepła (określany jako NSHEVS Natural Smoke and Heat Enhaust Ventilation), jest najczęściej stosowanym systemem bezpieczeństwa w przypadku zagrożenia wybuchem pożaru. Oparty jest on na zasadzie wentylacji grawitacyjnej, wywoływanej siłami unoszenia, powstałymi na skutek różnicy gęstości gazów, wynikającej z różnicy temperatury. Następuje naturalna separacja warstwy górnej, w której znajdują się gorące gazy wymieszane z dymem – są one stopniowo usuwane na zewnątrz przez klapy dymowe lub okna oddymiające – od warstwy dolnej, przypodłogowej, wolnej od dymu, która może być wykorzystana do sprawnej ewakuacji ludzi z budynku w warunkach dobrej widoczności, jak i ułatwia pracę ekipom straży pożarnej w czasie akcji gaśniczej.
Funkcjonalność klap dymowych
Do czego służą klapy dymowe:
- wspieranie ewakuacji ludzi z budynków i innych obiektów budowlanych,
- zmniejszenie temperatury pod dachem i opóźnienie rozprzestrzeniania się pożaru w kierunku poziomym,
- ułatwienie dostępu w celach gaśniczych poprzez poprawę widzialności,
- zmniejszenie szkód pożarowych i strat finansowych poprzez ochronę, przed szkodliwym działaniem gorącego dymu na konstrukcję i wyposażenie budynku.
Zalety stosowania klap dymowych
Klapy oddymiające to najprostszy, najlepszy i naturalny system odprowadzania dymu, gorącego powietrza, trujących gazów i toksyn. Wspomaga działania przeciwpożarowe, zapewnia szybką możliwość podjęcia akcji ratowniczych. Doceniają je pracujący na miejscach pożarów strażacy, gdyż swoim działaniem ułatwią dostęp do strefy objętej pożarem oraz przeprowadzenia sprawnej ewakuacji osób poszkodowanych w wyniku zaistniałego zdarzenia. Każdy budynek użyteczności publicznej, obiekt sportowy, przemysłowy oraz budynek wielorodzinny powinien być wyposażony w klapy dymowe.
Rodzaje klap dymowych
Wyróżnia się kilka rodzajów klap dymowych:
- Jednoskrzydłowe z kątem otwarcia min. 140 stopni.
- Jednoskrzydłowe z kątem otwarcia min. 140 stopni, z funkcją włazu dachowego.
- Dwuskrzydłowe z kątem otwarcia do min. 90 stopni (każde skrzydło klapy).
Dobór klapy dymowej zależy, przede wszystkim od wymaganej powierzchni czynnej oddymiania strefy nad którą ma być zamontowana, wynikającej z projektu oddymiania pożarowego.
Parametry techniczne klap dymowych
Z czego wykonane są klapy oddymiające i jak są montowane?
Do produkcji skrzydeł tego typu elementów stosuje się profile aluminiowe z wypełnieniem z poliwęglanu wielokomorowego z filtrem UV. Płyty poliwęglanowe są bezbarwne lub koloru mlecznego. W ramie skrzydła klapy dymowej standardowo montowany jest klips PCV, zapewniający doskonałą termikę, eliminując powstawanie mostków termicznych, a tym samym straty ciepła.
Podstawy klap dymowych wykonane są z blachy stalowej ocynkowanej o minimalnej powłoce ocynku Z275 (275g/m2). Mogą one być proste, skośne lub prosto-skośne o wysokości od 350 do 750 mm. Podstawy przystosowane są do ocieplenia od zewnątrz płytą PIR, styropianem, wełną mineralną lub innym materiałem izolacyjnym o grubości 40 mm. Podstawy mogą być polakierowane na dowolny kolor ze standardowej palety RAL co dodatkowo zwiększy ich odporność na korozję.
Klapy mogą być wyposażone w następujące rodzaje napędu:
ELEKTRYCZNY 24V
• Oddymianie elektryczne
• Przewietrzanie elektryczne
PNEUMATYCZNY
• Oddymianie pneumatyczne
• Przewietrzanie pneumatyczne
PNEUMATYCZNO-ELEKTRYCZNY
• Oddymianie pneumatyczne
• Przewietrzanie elektryczne 24V-230V
Klapy dymowe można dodatkowo wyposażyć w, kraty antyupadkowe i uchwyt asekuracyjny chroniący przed upadkiem i zabezpieczający osoby dokonujące np. konserwacji czy przeglądu gwarancyjnego.
Klapy dymowe i świetliki w jednym
Często klapy dymowe montuje się jako element świetlików, łącząc funkcję doświetlania i oddymiana pomieszczeń. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli:
- Chcesz mieć jednocześnie system oddymiania, wentylacji i doświetlania w jednym.
- Chcesz zaoszczędzić na rachunkach za energię, korzystając maksymalnie ze światła dziennego.
- Chcesz uniknąć montowania klimatyzacji, ale mieć opcję optymalnego sterowania temperaturą i dostępem świeżego powietrza w sposób naturalny.
Profesjonalny montaż klap oddymiających
Wykonanie, montaż i serwis klap oddymiających trzeba zlecić profesjonalistom. Te elementy dachowe powinny spełniać międzynarodowe normy i być wykonane z wysokiej jakości materiałów, by zachowały żywotność i funkcjonalność. Jako ważny element ochrony przeciwpożarowej pełnią niebagatelną funkcję, dlatego należy dobrze przyłożyć się do wyboru klap oddymiających i ekipy montującej. Od ich właściwego działania, montażu i trwałości może zależeć bezpieczeństwo użytkowników obiektu.
Kompleksowa usługa
Calmtec Rooflights oferuje projekt, doradztwo, produkcję, montaż i serwis w zakresie klap dymowych oraz pasm świetlnych z klapami oddymiającymi. Posiadamy nowoczesną i w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować produkty do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Skontaktuj się z nami, by poznać szczegóły oferty.