Jak działają klapy dymowe?

Warning: Undefined variable $image_id in /usr/home/Andaron/domains/calmtec-rooflights.pl/public_html/wp-content/themes/calmtec-rooflight/single.php on line 56

Klapy dymowe to bardzo potrzebny element architektury obiektów użyteczności publicznej, który zapewnia bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Jak one działają i dlaczego warto je zamontować?

Czym są klapy dymowe?

Klapy dymoweto nic innego jak naturalny system wentylacyjny służący do odprowadzania dymu i ciepła (określany jako NSHEVS Natural Smoke and Heat Enhaust Ventilation), jest najczęściej stosowanym systemem bezpieczeństwa w przypadku zagrożenia wybuchem pożaru. Oparty jest on na zasadzie wentylacji grawitacyjnej, wywoływanej siłami unoszenia, powstałymi na skutek różnicy gęstości gazów, wynikającej z różnicy temperatury. Następuje naturalna separacja warstwy górnej, w której znajdują się gorące gazy wymieszane z dymem – są one stopniowo usuwane na zewnątrz przez klapy dymowe lub okna oddymiające – od warstwy dolnej, przypodłogowej, wolnej od dymu, która może być wykorzystana do sprawnej ewakuacji ludzi z budynku w warunkach dobrej widoczności, jak i ułatwia pracę ekipom straży pożarnej w czasie akcji gaśniczej.

Funkcjonalność klap dymowych

Do czego służą klapy dymowe:

Zalety stosowania klap dymowych

Klapy oddymiające to najprostszy, najlepszy i naturalny system odprowadzania dymu, gorącego powietrza, trujących gazów i toksyn. Wspomaga działania przeciwpożarowe, zapewnia szybką możliwość podjęcia akcji ratowniczych. Doceniają je pracujący na miejscach pożarów strażacy, gdyż swoim działaniem ułatwią dostęp do strefy objętej pożarem oraz przeprowadzenia sprawnej ewakuacji osób poszkodowanych w wyniku zaistniałego zdarzenia. Każdy budynek użyteczności publicznej, obiekt sportowy, przemysłowy oraz budynek wielorodzinny powinien być wyposażony w klapy dymowe.

Rodzaje klap dymowych

Wyróżnia się kilka rodzajów klap dymowych:

Dobór klapy dymowej zależy, przede wszystkim od wymaganej powierzchni czynnej oddymiania strefy nad którą ma być zamontowana, wynikającej z projektu oddymiania pożarowego.

Parametry techniczne klap dymowych

Z czego wykonane są klapy oddymiające i jak są montowane?

Do produkcji skrzydeł tego typu elementów stosuje się profile aluminiowe z wypełnieniem z poliwęglanu wielokomorowego z filtrem UV. Płyty poliwęglanowe są bezbarwne lub koloru mlecznego. W ramie skrzydła klapy dymowej standardowo montowany jest klips PCV, zapewniający doskonałą termikę, eliminując powstawanie mostków termicznych, a tym samym straty ciepła.

Podstawy klap dymowych wykonane są z blachy stalowej ocynkowanej o minimalnej powłoce ocynku Z275 (275g/m2). Mogą one być proste, skośne lub prosto-skośne o wysokości od 350 do 750 mm. Podstawy przystosowane są do ocieplenia od zewnątrz płytą PIR, styropianem, wełną mineralną lub innym materiałem izolacyjnym o grubości 40 mm. Podstawy mogą być polakierowane na dowolny kolor ze standardowej palety RAL co dodatkowo zwiększy ich odporność na korozję. 

Klapy mogą być wyposażone w następujące rodzaje napędu:

ELEKTRYCZNY 24V

• Oddymianie elektryczne

• Przewietrzanie elektryczne

PNEUMATYCZNY

• Oddymianie pneumatyczne

• Przewietrzanie pneumatyczne

PNEUMATYCZNO-ELEKTRYCZNY

• Oddymianie pneumatyczne

• Przewietrzanie elektryczne 24V-230V

Klapy dymowe można dodatkowo wyposażyć w, kraty antyupadkowe i uchwyt asekuracyjny chroniący przed upadkiem i zabezpieczający osoby dokonujące np. konserwacji czy przeglądu gwarancyjnego.

Klapy dymowe i świetliki w jednym

Często klapy dymowe montuje się jako element świetlików, łącząc funkcję doświetlania i oddymiana pomieszczeń. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli:

Profesjonalny montaż klap oddymiających

Wykonanie, montaż i serwis klap oddymiających trzeba zlecić profesjonalistom. Te elementy dachowe powinny spełniać międzynarodowe normy i być wykonane z wysokiej jakości materiałów, by zachowały żywotność i funkcjonalność. Jako ważny element ochrony przeciwpożarowej pełnią niebagatelną funkcję, dlatego należy dobrze przyłożyć się do wyboru klap oddymiających i ekipy montującej. Od ich właściwego działania, montażu i trwałości może zależeć bezpieczeństwo użytkowników obiektu.

Kompleksowa usługa

Calmtec Rooflights oferuje projekt, doradztwo, produkcję, montaż i serwis w zakresie klap dymowych oraz pasm świetlnych z klapami oddymiającymi. Posiadamy nowoczesną i w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować produkty do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Skontaktuj się z nami, by poznać szczegóły oferty.

Ostatnie wpisy