Klapy dymowe

CLC FIRELIGHT

Klapy dymowe stanowią niezbędny element systemu wentylacyjnego budynku. Służą one do odprowadzania dymu oraz gorącego powietrza w przypadku pożaru. Są montowane na dachach budynków, a ich głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osób przebywających wewnątrz obiektu poprzez usunięcie szkodliwych substancji z pomieszczeń. Klapy dymowe mogą również pełnić funkcję wentylacyjną, zapewniając cyrkulację powietrza wewnątrz budynku. Dzięki nim możliwe jest skuteczne działanie systemów przeciwpożarowych oraz minimalizacja szkód powstałych w wyniku pożaru.

Klapy dymowe CLC firelight – Z jakich materiałów?

Do produkcji skrzydeł tego typu elementów stosuje się profile aluminiowe z wypełnieniem z poliwęglanu wielokomorowego z filtrem UV. Płyty poliwęglanowe są bezbarwne lub koloru mlecznego. W ramie skrzydła klapy dymowej standardowo montowany jest klips PCV, zapewniający doskonałą termikę, eliminując powstawanie mostków termicznych, a tym samym straty ciepła.

Podstawy klap dymowych wykonane są z blachy stalowej ocynkowanej o minimalnej powłoce ocynku Z275 (275g/m2). Mogą one być proste, skośne lub prosto-skośne o wysokości od 350 do 750 mm. Podstawy przystosowane są do ocieplenia od zewnątrz płytą PIR, styropianem, wełną mineralną lub innym materiałem izolacyjnym o grubości 40 mm. Podstawy mogą być polakierowane na dowolny kolor ze standardowej palety RAL co dodatkowo zwiększy ich odporność na korozję.

Klapy dymowe można wyposażyć w kraty i uchwyty antyupadkowe zapewniające bezpieczeństwo podczas przeglądów gwarancyjnych, konserwacji itp. z poziomu dachu.

Parametry klap dymowych:

 • Zakres wymiarów produkcyjnych klap jednoskrzydłowych: 1000x1000mm do 2000x3000mm.
 • Zakres wymiarów produkcyjnych klap dwuskrzydłowych: 1600x1600mm do 2000x3000mm
 • Zakres grubości pokryć w klasyfikacji SRO: PC10mm, PC16mm, PC20mm, PC25mm
 • Zakres grubości pokryć łączonych Broof(t1): NRO17mm, NRO21mm, NRO27mm, NRO33mm
 • Zakres wysokości podstaw: H=300mm – 750mm

Zalety klap dymowych:

 • Wspieranie ewakuacji ludzi z budynków i innych obiektów budowalnych,
 • Zmniejszenie temperatury pod dachem i opóźnienie rozprzestrzeniania się pożaru w kierunku poziomym,
 • Ułatwienie dostępu w celach gaśniczych poprzez poprawę widoczności,
 • Zmniejszenie szkód pożarowych i strat finansowych poprzez ochronę konstrukcji i wyposażenia budynku przed szkodliwym działaniem gorącego dymu
 • Łączenie w sobie funkcji przewietrzania, oddymiania, doświetlenia jak również funkcji wyłazu dachowego

Rodzaje oferowanych klap dymowych:

 • Jednoskrzydłowe z kątem otwarcia min. 140 stopni.
 • Jednoskrzydłowe z kątem otwarcia min. 140 stopni, z funkcją wyłazu.
 • Dwuskrzydłowe z kątem otwarcia do min, 90 stopni (każde skrzydło klapy).
Klapa dymowa

Dobór klapy dymowej zależy, przede wszystkim od wymaganej powierzchni czynnej oddymiania strefy, nad którą ma być zamontowana wynikającej z projektu oddymiania pożarowego.

Klapy dymowe i ich rodzaje napędów:

 • Oddymianie elektryczne
 • Przewietrzanie elektryczne
 • Oddymianie pneumatyczne
 • Przewietrzanie pneumatyczne
 • Oddymianie pneumatyczne
 • Przewietrzanie elektryczne 24V-230V

Jako producent klap dymowych oferujemy Państwu:

 • doświadczenie,
 • zaangażowanie,
 • fachowe doradztwo i pomoc w doborze odpowiedniego produktu;
 • bezpłatny pomiar i wizja lokalna na budowie/obiekcie klienta;
 • projekt produktowo-montażowy;
 • montaż, demontaż i serwis urządzeń na terenie Polski i Europy przez własne, wykwalifikowane ekipy monterskie;
 • szybkie terminy realizacji zamówienia;
 • reakcja na zapytanie ofertowe w ciągu 24h.

CALMTEC ROOFLIGHTS – Producent klap dymowych:

Jesteśmy firmą o ugruntowanej pozycji rynkowej od 2009r. Oferujemy naszym klientom produkty i usługi na najwyższym poziomie.

Jakość naszych produktów jest potwierdzona badaniami w Instytucie Techniki Budowlanej. Do ich produkcji używamy najwyższej jakości materiałów od wiodących producentów. Wszystkie posiadają niezbędne atesty, a ich producenci systemy zarządzania jakością oparte o normy ISO.

Posiadamy nowoczesną linię produkcyjną zlokalizowaną w Dąbrowie Górniczej dzięki której jesteśmy, w stanie zaoferować Państwu szereg produktów i urządzeń z zakresu doświetlania, przewietrzania i oddymiania grawitacyjnego dostosowując je do indywidualnych wymagań i projektów.

Dzięki bogatemu doświadczeniu kadry kierowniczej oraz wysokim kwalifikacjom naszych monterów jesteśmy w stanie podejmować się najtrudniejszych wyzwań na terenie Polski i Europy. Wykonujemy skomplikowane projekty w zakresie, demontażu wyeksploatowanych świetlików dachowych i klap dymowych, montażu nowych produktów jak również obróbek dekarskich. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego producenta klap dymowych, skontaktuj się z Calmtec Rooflights.

Klapy dymowe na dachu – efektywne rozwiązanie dla wentylacji wnętrza

Instalacja klap dymowych na dachach budynków, to niezwykle wartościowe rozwiązanie dla efektywnej wentylacji wnętrza służący do odprowadzania dymu i ciepła. Dzięki zjawisku tzw. wentylacji grawitacyjnej, która wykorzystuje różnice temperatur i gęstości gazów, przewietrzanie wnętrza nieruchomości jest wyjątkowo skuteczne. Klapy dymowe umożliwiają ograniczenie kosztów związanych ze zużyciem energii, która zostałaby przeznaczona na pracę elektrycznych wentylatorów.

Obecność klap dymowych zwiększa też poziom bezpieczeństwa w budynku. Wentylacyjna funkcja klap stanowi świetną formę oddymiania wnętrza. Otwarcie klap dymowych pozwala też na zmniejszenie temperatury, co jest jednym ze sposobów na ograniczenie rozprzestrzeniania się pożaru. Dodatkowe otwory na dachu odgrywają też rolę kolejnego wyjścia ewakuacyjnego z budynku. Tym sposobem montaż klap dymowych jest formą minimalizacji strat finansowych związanych z pożarem lub nadmierną ilością gorącego dymu.

Klapa dymowa z funkcją wyłazu to także bardzo wygodne rozwiązanie z punktu widzenia prac serwisowych. Zamontowana klapa umożliwia firmom remontowym i sprzątającym łatwy dostęp na dach. Z kolei użycie napędu elektrycznego zapewnia niezwykle prostą obsługę oraz szybkie otwieranie klapy dymowej.

Warto jednak wiedzieć, że klapy dymowe zapewniają też inne korzyści dla budynku. Po pierwsze mogą posłużyć jako źródło naturalnego światła w pomieszczeniach, które znajdują się we wnętrzu nieruchomości. Dzięki temu pozwalają zredukować wydatki związane z oświetleniem. Naturalne oświetlenie jest korzystniejsze dla ludzkiego zdrowia, co pozwala m.in. ograniczyć zmęczenie. Mniejsze użycie sztucznych źródeł światła jest z kolei sposobem na zmniejszenie ryzyka przedwczesnego rozwoju wad wzroku.

Trzeba też podkreślić, że klapy oddymiające charakteryzuje wysoka staranność wykonania. Firma CALMTEC Rooflights zajmująca się produkcją i montażem klap dymowych gwarantuje, że urządzenia odznaczają się solidną warstwą termoizolacyjną. W związku z tym instalacja klap nie naraża budynku na straty ciepła i wzrost kosztów ogrzewania wnętrza nieruchomości. Materiały wykorzystane w klapach zapewniają solidną ochronę przed działaniem wysokich temperatur, porywistego wiatru oraz nadmiernego obciążenia śniegiem. Natomiast ocynkowana blacha stalowa ogranicza ryzyko korozji.