Świetlik dachowy czy okno – co wybrać?
Warning: Undefined variable $image_id in /usr/home/Andaron/domains/calmtec-rooflights.pl/public_html/wp-content/themes/calmtec-rooflight/single.php on line 56
Zarówno okna dachowe, jak i świetliki mają za zadanie wpuszczenie światła dziennego do wnętrz pomieszczeń zlokalizowanych w budynkach o różnej konstrukcji, funkcji i przeznaczeniu. Łączy je wygoda użytkowania oraz zalety związane z przewagą światła słonecznego nad sztucznym oświetleniem, jakie dają lampy.
Świetliki i okna dachowe – charakterystyka
Każdy inwestor planujący budowę obiektu mieszkalnego, użyteczności publicznej lub o innym przeznaczeniu powinien zadbać o dostarczenie do budynku optymalnej ilości naturalnego światła. W tym celu musi zdecydować się na wybór odpowiednich rozwiązań zapewniających przynajmniej miejscową transparentność przegród. Ze względu na to, że w niektórych pomieszczeniach nie ma możliwości instalacji klasycznych elewacyjnych systemów okiennych, alternatywnym rozwiązaniem mogą być świetliki lub tradycyjne okna dachowe.
Okna dachowe to typowe rozwiązanie stosowane przede wszystkim w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych zwieńczonych skośnymi dachami. Stolarka tego typu jest instalowana między elementami konstrukcyjnymi dachu. Typowe okno umożliwia doświetlenie i przewietrzanie pomieszczeń.
Świetlik na dach to rozwiązanie charakteryzujące się bardzo dużą funkcjonalnością. Układy tego typu, oprócz doświetlania wnętrza danego pomieszczenia, mogą również zapewnić wentylację (jeśli mają uchylaną klapę).
Montaż świetlików dachowych – zalety
Świetliki są rekomendowanym rozwiązaniem zarówno dla dużych hal i obiektów przemysłowych, jak i domów oraz mniejszych budynków użyteczności publicznej. Wśród zalet montażu tego rodzaju instalacji doświetlających można wskazać:
- możliwość przebywania użytkowników budynku w naturalnym świetle (ma to duże znaczenie dla komfortu w czasie wykonywania różnorodnych obowiązków oraz dla samopoczucia);
- ograniczenie negatywnego wpływu sztucznego światła na wzrok ze względu na korzystanie z lamp i świetlówek;
- ograniczenie zużycia energii elektrycznej – działanie proekologiczne, a zarazem sposób na zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem budynku;
- zapewnienie zgodności budynku z obowiązującymi przepisami – zagwarantowanie dopływu naturalnego światła do wnętrza obiektu wynika z wymagań dotyczących ergonomii.
Świetlik czy okno dachowe – co wybrać?
Konstrukcja świetlików i okien dachowych jest podobna, jednak nie są to te same elementy. Klasyczne okna doświetlające nie mogą zostać zamontowane pośrodku kondygnacji. Istnieją natomiast modele świetlików umożliwiające przeniesienie światła do oddalonych miejsc.
Jak już wspomniano, okna dachowe są charakterystyczne przede wszystkim dla skośnych dachów. Tymczasem świetliki mogą być z powodzeniem wykorzystane na stropodachach. Dachy płaskie, ze względu na usytuowanie w odniesieniu do podłoża, sprawiają trudności w montażu zwykłych okien połaciowych. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na sposób obciążania układu. Nie bez znaczenia jest także sposób ekspozycji na nasłonecznienie.
Zastosowanie na dachu świetlików znacznie poprawia efektywność doświetlenia. Jeden świetlik z reguły wystarczy na oświetlenie pomieszczenia o powierzchni 15-20 metrów kwadratowych. W przypadku okien dachowych, jeden metr kwadratowy przeszklenia zazwyczaj może doświetlać maksymalnie 10 m2 pomieszczenia. Wyniesienie powierzchni przeszklenia nad powierzchnię dachu sprawia, że świetlik jest dużo mniej narażony na zaleganie śniegu. Taka konstrukcja stoi także za tym, że układ jest bardziej odporny na działanie czynników mechanicznych.
Wybór między oknem dachowym a świetlikiem zależy przynajmniej od kilku czynników. Będąc na tym etapie trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj dachu, a także przeznaczenie budynku. W sytuacjach gdy istnieje potrzeba efektywnego doświetlenia pomieszczeń pod płaską szczytową przegrodą, z pewnością najlepszym rozwiązaniem będą świetliki.