Czym charakteryzuje się oddymianie grawitacyjne?
Warning: Undefined variable $image_id in /usr/home/Andaron/domains/calmtec-rooflights.pl/public_html/wp-content/themes/calmtec-rooflight/single.php on line 56
Podczas projektowania i wykonywania budynków konieczne jest uwzględnienie rozwiązań ograniczających negatywne skutki ewentualnego pożaru. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów zapewniających możliwość sprawnej ewakuacji z budynku oraz prowadzenie akcji gaśniczej jest wykorzystanie oddymiania grawitacyjnego.
Oddymianie grawitacyjne umożliwia szybkie odprowadzenie szkodliwego dymu, gazów i nagrzanego powietrza z wnętrza budynku. Sprawdź, na czym polega działanie takiego sytemu.
Oddymiane grawitacyjne – charakterystyka
Oddymianie grawitacyjne jest częścią zabezpieczeń przeciwpożarowych budynku. Jego zadaniem jest odprowadzenie substancji dymowych i ciepła powstałych w trakcie pożaru poza obiekt. Poprawne działanie układu oddymiania zapewnia odpowiednią widoczność i stan powietrza na drogach ewakuacyjnych oraz umożliwia bezpieczne opuszczenie budynku w sytuacji wystąpienia zdarzenia wyjątkowego, jakim jest pożar.
Odpowiednio skuteczny system oddymiania oprócz sprawnego usuwania gazów pożarowych z dróg ewakuacji zapewnia również obniżenie temperatury w obiekcie. Wpływa to na zwiększenie ochrony nośnej konstrukcji budynku podczas pożaru oraz poprawia poziom bezpieczeństwa działań ratowniczo-gaśniczych.
Oddymianie grawitacyjne zazwyczaj jest projektowane i wykonywane w odniesieniu do pionowych dróg ewakuacyjnych – w obrębie klatek schodowych kilku- lub kilkunastokondygnacyjnych obiektów. System tego typu jest wykorzystywany także w przypadku wielkopowierzchniowych budynków halowych.
Oddymianie grawitacyjne pracuje w oparciu o zjawisko konwekcji, które polega na wypieraniu gorących mas substancji gazowych w kierunku do góry (według prawa Archimedesa). W sytuacji pożaru, unoszący się dym w sposób automatyczny uruchamia czujki dymowe, które inicjują proces oddymiania grawitacyjnego. Warto pamiętać, że w układach tego typu istnieje także wariant manualnego uruchomienia systemu poprzez użycie przycisku oddymiania lub właściwego zewnętrznego urządzenia.
System oddymiania grawitacyjnego jest złożonym układem, składającym się z różnych elementów. Prawidłowe zaprojektowanie takiej instalacji oraz jej właściwe wykonanie decyduje o bezpieczeństwie osób przebywających w budynku oraz tempie reakcji układu na zagrożenie pożarowe.
Zalety oddymiania grawitacyjnego
System oddymiania grawitacyjnego odgrywa bardzo ważną rolę w trakcie procedury ewakuacji z budynku. Układ ten zapewnia bezpieczeństwo osób przebywających w zagrożonym obszarze, a także ekip ratowniczych, jednocześnie chroniąc budynek przed uszkodzeniami wynikającymi ze szkodliwego działania wysokiej temperatury na jego konstrukcję.
Główne funkcje systemu oddymiania grawitacyjnego podczas pożaru to przede wszystkim:
- zwiększenie poziomu widoczności w trakcie ewakuacji;
- ograniczenie ryzyka zawalenia się budynku na skutek katastrofy postępującej;
- obniżenie poziomu temperatury w obiekcie;
- ograniczenie potencjalnych strat materialnych;
- uniemożliwienie wystąpienia zjawiska rozgorzenia;
- zmniejszenie stopnia stężenia toksycznych produktów spalania;
- dostarczanie świeżego powietrza do wnętrza budynku.
Instalacja oddymiania grawitacyjnego nie sprawia większych trudności projektowo-wykonawczych, ponieważ opiera się na naturalnym zjawisku wyporu gorącego powietrza i gazów. Ważną zaletą takiego systemu jest również to, że zazwyczaj uruchamia się on automatycznie, dzięki czemu reakcja na zagrożenie pożarem może zachodzić bez ingerencji człowieka. Brak konieczności napędzenia wentylatorów i innych urządzeń mechanicznych sprawiają, że oddymianie grawitacyjne jest traktowane jako ekologiczne rozwiązanie.
Z czego składa się system oddymiania grawitacyjnego?
Jak już wspomniano, uruchomienie systemu oddymiania następuje na skutek załączenia czujki dymowej, przycisku oddymiania lub innego zewnętrznego systemowego elementu. Zainicjowanie procedury zazwyczaj odbywa się w sposób automatyczny. Kontrola operacji jest realizowana zewnętrznie.
W skład systemu oddymiania grawitacyjnego wchodzą m.in.:
- klapy oddymiające – urządzenia wyposażone w układ napędowy, umożliwiające wypuszczenie nagromadzonych gazów na zewnątrz obiektu;
- czujki dymu – urządzenia wyposażone są w sygnalizatory dźwiękowe, które po wykryciu dymu zaczynają wyć;
- otwory napowietrzające – otwory umożliwiające napływ świeżego powietrza z zewnątrz, które na zasadzie wyporu termicznego wypycha ku górze dym oraz gorące powietrze;
- przyciski oddymiania – elementy pozwalające na ręczne uruchomienie systemu w sytuacji zagrożenia pożarowego;
- centrala oddymiania – układ kontrolujący cały system przeciwpożarowy.